Transport

The College has a fleet of five buses that ply to all the major stops in the city. 

 

BUS No.1

 

BUS No 2

L.M.S.

8.1

 

Kannanmoola

8

Nanthencode

8.11

 

Burma Road

8.05

Devaswom Board

8.12

 

Kumarapuram

8.06

Kowdiar

8.15

 

Ulloor

8.1

Ambalamukku

8.17

 

Kesavadasapuram

8.12

Peroorkada

8.2

 

Panavila Jn.

8.13

Oolampara

8.23

 

Nalanchira

8.15

Paippinmoodu

8.25

 

Mannanthala

8.25

Sasthamangalam

8.3

 

Paruthippara

8.3

Vellayambalam

8.35

 

M.G. College

8.32

Pattoor

8.5

 

L.I.C.

8.35

BUS No.3

 

 

Plamoodu Jn.

8.38

Vijaya Mohini Mill

7.45

 

Palayam

8.4

Chengalloor

7.5

 

Vanchiyoor

8.45

Poojappura

8

 

Pettah

8.5

Kunjalummoodu

8.05

 

BUS No.4

Karamana

8.1

 

Ayurveda College

8.1

PRS Jn.

8.14

 

Manacaud

8.2

Killippalam

8.15

 

Kamaleswaram

8.25

Attakkkulangara

8.16

 

Kallattumukku

8.27

Josco

8.18

 

Paravankunnu

8.28

Subhash Nagar

8.19

 

Thiruvallom

8.29

Vazhappally

8.2

 

Vandithadam

8.3

West Fort

8.22

 

Pachalloor

8.32

Inchakkal

8.23

 

Poonkulam

8.35

Ananthapuri

8.25

 

Ambalathara

8.4

Chackai

8.3

 

Chackai

9

BUS No.5

 

     

Maruthankuzhi

8.1

     

Kanjirampara

8.13

     

Thozhuvancode

8.14

     

Vattiyoorkavu

8.15

     

Arappura

8.16

     

PTP Nagar

8.18

     

Elippode

8.2

     

Valiyavila

8.22

     

Arayalloor

8.25

     

Thirumala

8.29

     

S.K.Hospital

8.32

     

Edapazhanji

8.35

     

Cotton Hill

8.36

     

Vazhuthacaud

8.37

     

D.P.I.

8.4

     

Women’s College

8.42

     

Our Latest News

More News

Inner Left 1